مک دونالد
۰۸
آذر

۷ میلیون بار دانلود اپلیکیشن مک دونالد نشانه اثربخشی مشوق هاست

بنا به گزارش مک دونالد ، اپلیکیشن این شرکت در ابتدای انتشارش در سه ماه انتهایی سال ۲۰۱۵ ، ۷ میلیون بار دانلود شده است. این میزان دانلود نشان می دهد که “پیشنهادات خوشامدگویی” یا “welcome offers” ارتباط مستقیمی با میزان ثبت نام ها در اپلیکیشن دارند.

مک دونالد بعد از تجربه یک سال سیاه در فروش، اپلیکیشن خود را در بازار آمریکا منتشر کرد.  مک دونالد با تشویق مشتریانی که در مغازه حضور دارند به نصب اپلیکیشن و استفاده از پیشنهادات و امتیازات خوشامدگویی (مثلا یک پیش غذا یا نوشیدنی رایگان)، توانست ۷ میلیون نصب را در سه ماه تجربه کند.

بخشی از موفقیت اپلیکیشن به علت ساندویچ ها و نوشیدنی های مجانی است که در اپلیکیشن عرضه می شوند. با توجه به اینکه مک دونالد یک محصول ارزان و در تعداد بالا عرضه می کند، پتانسیل خوبی برای ارائه محصولات رایگان بعنوان جایزه دارد. البته برندها باید توجه داشته باشند که ساندویچ رایگان تنها ابزار مک دونالد برای هدایت دانلود اپلیکیشن نبوده است و مک دونالد از تکنیک های بازاریابی دیگری نیز در کنار آن استفاده کرده است.

بعنوان نمونه می توان تبلیغات مک دونالد در کنار تیم های محلی را بعنوان یک راه عالی برای بازاریابی برندهای بزرگ بصورت هدف دار و اثربخش بررسی کرد.

بکارگیری کوپن های موبایل

مشاریاتی که اپلیکیشن مک دونالد را دانلود می کنند، به قابلیت های بسیاری مانند مشاهده منوی غذا، محاسبه ارزش غذایی و جمع آوری کوپن های موبایل دسترسی پیدا می کنند. این قابلیت ها به گونه ای طراحی شده اند که تجربه کاربران در سفارش و صرف غذا را بهبود دهند.

مدیرعامل مک دونالد، در ارائه گزارش مالی شرکت به رسانه ها، افشا کرد که بسیاری از دانلودها توسط مشتریانی انجام شده است که در مغازه حضور داشتند و مشتاق دریافت یک آیتم رایگان از منوی غذا بودند.

این رشد نمایی در فروش، باعث شد که مک دونالد سال ۲۰۱۶ را با حضور موفق در تجارت دیجیتال آغاز کند.

اپلیکیشن مک دونالد
اپلیکیشن مک دونالد

تعیین شاخص های موبایل

بنا به گفته های آقای ایستربروک، مدیرعامل مک دونالد ، این شرکت دارای شاخص های مخصوص اپلیکیشن موبایل خود است که بصورت روزانه یا هفتگی پایش می شوند. مک دونالد، علاوه بر پایش تعداد دانلود اپلیکیشن، تعداد ثبت نام ها و فعالیت های داخل اپلیکیشن نیز پایش می شوند.

هرچقدر که کاربران به استفاده از اپلیکیشن عادت می کنند، مک دونالد ارتباطات بیشتر و نزدیک تری با آن ها برقرار خواهد کرد. ممکن است از کاربران بخواهد که محل سکونت خود را در نقشه اپلیکیشن مشخص کنند تا نزدیک ترین رستوران به آن ها ذخیره شود و همچنین پیشنهادات موبایلی که به این کاربران ارسال می شوند، متمرکز و محلی شوند.

مک دونالد در حال حاضر نرخ ثبت نام بیشتری نسبت به عرف صنعت غذا تجربه می کند. که به احتمال زیاد بعلت استفاده از مشوق های اولیه اغواکننده است. تاکتیک اصلی برند اینست که از وفاداری و کوپن ها برای ترغیب کاربران به آشنایی بیشتر با اپلیکیشن استفاده می کند که در مقابل باعث استفاده بیشتر از اپلیکیشن خواهد شد.

موبایل می تواند یک کانال ارتباطی ویژه برای مک دونالد باشد که از آن جهت بازتعریف رابطه برند و مشتری استفاده می کند.

منبع: وبسایت RETAILDIVE