معرفی کتاب بیزینس اپلیکیشن
۲۵
آذر

معرفی ۵ کتاب درباره کسب و کار اپلیکیشن ها

فرض کنیم شما یک ایده فوق العاده برای اپلیکیشن دارید ولی هیچ دیدی از اصول بیزینس و کسب و کار ندارید. چطور می خواهید ایده اپلیکیشن خودتان را به واقعیت تبدیل کنید؟

بسادگی! اطلاعاتی از دیگرانی که در حوزه ساخت اپلیکیشن فعالیت می کنند جمع آوری کرده و آن ها را اجرایی می کنید. با وجوداطلاعات و توصیه های فراوانی که در اینترنت وجود دارد، همچنان کتاب ها منبع اصلی کسب راهنمایی های ارزنده هستند.

انتشار توصیه ها و نصایح بیزینسی، یک صنعت پرمنفعت است. به عبارت دیگر هزاران کتاب در بازار هست که ادعا می کنند کلید موفقیت در ساخت یک اپلیکیشن تمام و کمال را ارائه می کنند.

از زمان راه اندازی اپ استور اپل در سال ۲۰۰۸، کسب و کار ناشرانی که به دنبال سرمایه گذاری در سونامی استارتاپ های تکنولوژی هستند، شدیدا رشد کرده است که این موضوع در دهه گذشته با انتشار کتاب هایی با کیفیت ها و موضوعات مختلف خودش را نشان داده است.

گزینه های فراوان برای انتخاب کتاب داشتن بسیار خوب است ولی جدا کردن کتاب های نامرتبط، تاریخ گذشته و بی کیفیت از میان حجم انبوهی از کتاب ها مستلزم صرف زمان و هزینه بسیاری است.

لذا ما در آزمایشگاه hedgehog تصمیم گرفتیم با مطالعه کتاب های این حوزه، ۵ عدد از بهترین کتاب هایی که فکر می کنیم یک پایه قوی در توسعه اپلیکیشن موفق ایجاد می کنند، را معرفی کنیم.

قلاب: چگونه محصولات اعتیادآور بسازیم، نوشته نیر ایال

کتاب قلاب
لینک کتاب قلاب در آمازون

این کتاب چند سال پیش از شکل گیری بحث های اعتیادآور بودن موبایل و شبکه های اجتماعی نوشته شد و مسیری را برای شرکت هایی که به دنبال تقلید از فیسبوک، توییتر و اینستاگرام در ایجاد یک تجربه شگفت انگیز برای کاربران اپلیکیشن بودند، ترسیم کرد.

ایال در گذشته دو کسب و کار موفق در حوزه تکنولوژی به نام های  Eventbriteو  Refresh.io را پایه گذاری کرده است که در نهایت هم توسط لینکدین خریداری شدند. بنابراین با اطمینان بیشتری می توانیم به حرف های او گوش کنیم. سرمایه گذاران و طراحان با کمک روش “قلاب” او متوجه شدند که شرکت های تکنولوژی چگونه قادر به ساخت اپلیکیشن هایی هستند که صدها میلیون کاربر را جذب و نگهداری می کنند.

آیا تا به حال تعجب کرده اید که چرا روزانه چند ساعت صرف اسکرول کردن توییتر یا اینستاگرام خودتان می کنید؟

این کتاب به شما کمک می کند که بدانید چرا و نکاتی به شما ارائه می کند که بتوانید همان مفاهیم را در اپلیکیشن خودتان بکار بگیرید.

طراحی اشیای روزمره، نوشته دان نورمن

کتاب طراحی اشیای روزمره
لینک کتاب طراحی اشیای روزمره در آمازون

این کتاب مورد علاقه طراحان ارشد است و حدود ۳۰ سال قدمت دارد؛ اما نکات خردمندانه آن درباره همه چیز از دستگیره درها تا دکمه ها، آن را به یک کتاب کلاسیک در محافل طراحی محصول مبدل ساخته است.

طراحی اشیاء روزمره به رایج شدن اصطلاح “طراحی کاربرمحور” کمک کرد. رویکردی که هسته اصلی طراحی تجربه کاربری (UX) را شکل می دهد. محبوبیت ماندگار این کتاب در بین توسعه دهندگان و طراحان محصول،

نشان دهنده اینست که این کتاب چقدر از زمانه خودش جلوتر بوده است.

این کتاب برای هر طراح، توسعه دهنده و شرکتی که می خواهد کمی دقت آکادمیک در ساخت اپلیکیشن خودش لحاظ کند، مناسب است. نورمن با عمیق شدن در روانشناسی طراحی، مثال هایی از طراحی خوب و بد را تحلیل می کند و سادگی را بعنوان مهم ترین معیار طراحی مطرح می کند.

آیا تا به حال از یک منوی بسیار پیچیده در یک اپلیکیشن خسته شده اید؟ آیا برای پیدا کردن دکمه روشن/خاموش تلویزیون جدیدتان دچار مشکل شده اید؟ این کتاب به شما کمک می کند که چرایی این اتفاقات را درک کنید.

تاثیرگذاری کتاب طراحی نورمن آنقدر بوده است که بسیاری از نتیجه گیری های آن امروزه بعنوان بدیهیات در نظر گرفته می شوند. این موضوع اهمیت کتاب نورمن بعنوان کتاب پایه برای کسانی که می خواهند اپلیکیشنی بسازند که کاربرانشان را تحت تاثیر قرار دهد، نشان می دهد.

چگونه یک اپلیکیشن میلیارد دلاری بسازیم ، نوشته جرج برکوفسکی

چگونه یک اپلیکیشن میلیون دلاری بسازیم
لینک کتاب در آمازون

اعتبار کتاب “چگونه یک اپلیکیشن میلیار دلاری بسازیم” در سال های اخیر دچار خدشه شد. بعد از اینکه شرکتی که برکوفسکی تاسیس کرده بود، در آمریکا دچار مشکلات و ضرر و زیان گردیده و در نهایت هم به غول آلمانی MyTaxi فروخته شد.

با این حال هنوز خرد درونی نویسنده کتاب، که هم اکنون مدیر محصول در شرکت GoCopmare است، یک نقشه راه حیاتی است برای هر کارآفرینی که به دنبال ساخت یک اپلیکیشن سودآور و کاربرپسند می باشد. زیرا هدف برکوفسکی از ابتدا، نگارش یک کتاب عملی با توصیه های قابل پیاده سازی بود و نه ارائه مدل های تئوری یا سخنان جذاب. بسیاری از نکاتی که او در سال ۲۰۱۴ مطرح کرده بود، همچنان مفید و قابل استفاده هستند.

در قلب این کتاب یک پیام مرکزی وجود دارد: به سادگی داشتن یک ایده برای یک اپلیکیشن باحال کافی نیست. در واقع ساخت یک اپلیکیشن که کار می کند، فقط یک بخش از فرآیند بسیار بزرگتری است که شامل تست و تحقیقات بازار و کاربران، ساخت شرکت و تحلیل هایی در موضوعات مختلف است.

نوپای ناب ، نوشته اریک ریس

لینک کتاب نوپای ناب در آمازون
لینک کتاب نوپای ناب در آمازون

کتاب استارتاپ ناب یا نوپای ناب اثر اریک ریس یکی از بهترین کتاب‌هایی است که تمام مفاهیم مهم استارتاپی را به زبانی ساده توضیح داده و با رویکردی نو، ذهنیت ما را برای کارآفرین شدن آماده کرده است. این کتاب پرفروش‌ترین کتاب نیویورک‌تایمز بوده، بیش از یک میلیون نسخه از آن فروش رفته و به ۲۸ زبان ترجمه شده است.

ریس این کتاب را چهار سال بعد از راه اندازی اپ استور و در پاسخ به برخی رویکردهای مدیریتی که در شرکت های بزرگ فناوری در جهان استفاده می شدند، منتشر کرد. لذا محبوبیت شدید این کتاب ذاتا به طوفان طلای نرم افزاری در دهه گذشته مربوط است که نوآوری های بزرگتری بوجود آورد و میلیونرهای دیجیتالی را برجسته تر ساخت.

اجازه دهید خیلی ساده بگویم، اگر در کسب و کار اپلیکیشن ها حضور دارید و می خواهید فقط یک کتاب بخوانید، نوپای ناب را انتخاب کنید. حداقل برای درک اینکه اینهمه سروصدا برای چیست.

از خوب به عالی ، نوشته جیم کالینز

لینک کتاب از خوب به عالی در آمازون
لینک کتاب از خوب به عالی در آمازون

هیچ لیستی از کتاب های پیشنهادی برای کارآفرینی بدون کتاب “از خوب به عالی” جیم کالینز کامل نخواهد بود. این کتاب در سال ۲۰۰۱ منتشر شد و کالینز برای نوشتن آن ۱۴۳۵ شرکت را زیر میکروسکوپ قرار داد و رشد آن ها در طول چهل سال را بررسی کرد تا پی ببرد که ۱۱ شرکت اول چطور به این جایگاه دست پیدا کرده اند.

با وجود اینکه کتاب کالینز، هفت سال پیش از رونق صنعت اپلیکیشن منتشر شده است، راهنمایی های الهام بخش و تحقیقات او که از برخی از بزرگترین شرکت های قرن بیستم استخراج شده است، همچنان تاثیرگذار و و مفید هستند.

کالینز معتقد است که کسب و کارهای واقعا عالی، بر اساس یک سری تصمیمات زنجیره ای که یکی بر اساس دیگری قرار گرفته است، به جایگاه فعلی خود دست می یابند. این تصمیمات را با سه سوال روشنگر می توان آغاز کرد:

  • در چه زمینه ای شور و اشتیاق دارید؟
  • در چه زمینه ای می توانید در دنیا بهترین شوید؟
  • چه چیزی موتور اقتصادی شما را به حرکت در می آورد؟

در نظر گرفتن این پرسش ها و یافتن پاسخ صحیح برای آن ها، می تواند کسب و کار اپلیکیشن شما را به یک پلتفرمی برای رسیدن به موفقیت تبدیل کند و شرکت شما را از خوب به عالی حرکت دهد.

 

 

 

 

اگر تصمیمتان برای شروع یک کسب و کار بر مبنای اپلیکیشن جدی است، می توانید برای یک مشاوره دوستانه درباره ایده اپلیکیشن خودتان با ما تماس بگیرید یا اینکه مطلب نکات مهم درباره سفارش ساخت اپلیکیشن را مطالعه کنید.