بازاریابی موبایلی با پوش نوتیفیکیشن
۱۸
آذر

سه نکته درباره ساختار یک پوش نوتیفیکیشن خوب

گوشی های هوشمند ، تبلت ها  و ساعت های هوشمند ، همه ی این ابزارها برای برندها این امکان را فراهم می کنند که پیام های بازاریابی خود را به مشتریانشان برسانند. اما بسیاری از برندها درباره نحوه استفاده از پوش نوتیفیکیشن بعنوان یک ابزار بازاریابی مطمئن نیستند. در این مقاله سه نکته مهم را درباره تبلیغات پوش نوتیفیکیشن یا بازاریابی موبایلی بررسی می کنیم.

برای کمپین‌هایی که بر اساس رفتار مشتری هستند، بصورت هفتگی از پوش نوتیفیکیشن استفاده کنید.

به گفته کریستین کرونین، مدیر ارتباطات بازاریابی در localytics :

“حتی پوش نوتیفیکیشن‌ های ارزشمند هم اگر بصورت پی در پی ارسال شوند، ممکن است بعنوان هرزنامه (اسپم) تلقی شوند. بعنوان مثال کاربران ممکن است از یک اپلیکیشن شبکه اجتماعی (مثل تلگرام) انتظار داشته باشند که با ارسال هر پیامی از دوستانشان یک نوتیفیکیشن برایشان ظاهر شود، اما برای یک اپلیکیشن فروشگاهی ، ارسال نوتیفیکیشن با همان نرخ براحتی بعنوان اسپم تلقی می شود. برای یافتن بهترین نرخ از ارسال نوتیفیکیشن برای اپلیکیشن خودتان، تست و ارزیابی کنید. فراموش نکنید که پوش نوتیفیکیشن هایی که بر اساس رهگیری رفتار کاربر ارسال می شوند، باعث آزردگی بیشتر او می شوند. با این حال، ۹۰ درصد از کاربران حاضر به دریافت یک نوتیفیکیشن در هر هفته هستند و با این نرخ، نوتیفیکیشن خود را غیرفعال نمی کنند. لذا با خیال آسوده تری می توانید آزمایش های خود را انجام دهید.”

برای دریافت نوتیفیکیشن ، گزینه های بیشتری در اختیار کاربران قرار دهید

به جای اینکه از همان ابتدا شروع کنید به ارسال نوتیفیکیشن ها بر اساس محل (موقعیت جغرافیایی) یا رفتار کاربر در اپ، به کاربران اجازه دهید که خودشان دریافت انواع خاصی از نوتیفیکیشن را از بین چند گزینه انتخاب کنند. بعنوان مثال یک خرده فروش ممکن است گزینه های اطلاع رسانی ویژه های آنلاین، ویژه های محلی و پیشنهادات محصول را برای اطلاع رسانی از طریق نوتیفیکیشن به کاربر پیشنهاد کند. نوتیفیکیشن های عالی، کاملا صریح و صادقانه هستند و از همان ابتدا به کاربر می گویند که چه نوع پیام هایی را و هر چند وقت یک بار در قالب نوتیفیکیشن ارسال خواهد شد و به کاربران اجازه می دهند که در صورت عدم تمایل، این پیشنهاد را رد کنند. شفافیت با کاربران اپلیکیشن تمایل کاربران برای دریافت نوتیفیکیشن و همچنین میزان درگیری کاربران با اپ را افزایش می دهد.

نوتیفیکیشن بر مبنای مکان را امتحان کنید

کاربران اپ تمایل به شخصی سازی دارند و می خواهند که تعاملات آن ها متناسب با ترجیحات خودشان، موقعیت و رفتارشان در اپ باشد. ما متوجه شدیم که پس از ترجیحات اعلام شده، ردیابی مکان (موقعیت)، ارزشمندترین نوع راه انداز (تریگر) برای ارسال نوتیفیکیشن است.

اگر شما کسب و کاری دارید که با مکان های فیزیکی مرتبط است، حصارکشی جغرافیایی (geofencing) ارزش امتحان کردن را دارد.

پوش نوتیفیکیشن محلی با کمک حصارکشی جغرافیایی

حصارکشی جغرافیایی یا geofencing چیست؟

حصارکشی جغرافیایی یکی از قابلیت هایی است که می توان در اپلیکیشن موبایل (یا هر وسیله دیگری که مجهز به GPS, RFID, Wi-Fi, cellular data است) قرار داد. این قابلیت باعث می شود که هنگام ورود کاربر به یک محدوده جغرافیایی مشخص بنام “حصار جغرافیایی” یا خروج کاربر از آن، یک سری اقدامات از پیش برنامه ریزی شده اجرا شوند.

بعنوان مثال تصور کنید با نزدیک شدن کاربر به فروشگاه فیزیکی ما، یک نوتیفیکیشن به او ارسال شود و یک تخفیف استثنایی در فروشگاه ما در همین نزدیکی را به او اطلاع دهد.

بر حسب تنظیمات ما، حصارکشی جغرافیایی ممکن است منتهی به ارسال نوتیفیکیشن ، پیامک ، ایمیل ، ارسال تبلیغات هدفمند در شبکه اجتماعی  یا فعال/غیرفعال کردن یک تکنولوژی مشخص شود.

از حصارکشی جغرافیایی برای کاربردهای امنیتی و مانیتورینگ فعالیت ها در نواحی حفاظت شده نیز می توان استفاده کرد. بدین صورت که مدیریت ناحیه حفاظت شده، هنگام ورود افراد به ناحیه یا خروج افراد از آن، یک هشدار دریافت کند.

 

منبع: BizReport | anatomy of good push notification