۰۱
آذر

انواع اپلیکیشن موبایل

موبایل و اپلیکیشن موبایل به گونه ای در زندگی ما رسوخ کرده اند که تصور زندگی بدون آن ها امکان پذیر نیست. اگر شما هم برای داشتن یک اپلیکیشن اختصاصی برای خودتان برنامه ریزی کرده اید ولی اطلاع چندانی از مباحث فنی این حوزه ندارید، این مقاله کمک می کند که تصمیمات بهتری در زمینه انتخاب مناسب ترین نوع اپلیکیشن برای خودتان اتخاذ کنید.

موفقیت اپلیکیشن موبایل شما به عوامل بسیاری از جمله جزئیات فنی، نیازهای کسب و کار ، طراحی ، بازاریابی و برندینگ بستگی دارد. از بین همه این عوامل، انتخاب نوع اپلیکیشن شاید کلیدی ترین عامل در تعیین هزینه ، زمان و موفقیت پروژه اپلیکیشن شما باشد.

تعریف اپلیکیشن موبایل

اول از همه اجازه دهید یک تعریف مشترک از اپلیکیشن موبایل داشته باشیم. برای یک آدم های معمولی و نامتخصص در این زمینه، اپلیکیشن موبایل چیزی است که به کمک آن می توانند کارشان را به آسانی با چند کلیک روی موبایل انجام دهند.

اما در تعریف دقیق تر، اپلیکیشن موبایل یا بطور ساده اپ موبایل ، یک سری برنامه های تولید شده در کامپیوتر هستند که قابلیت اجرا شدن روی دستگاه های موبایل مانند آیفون ها، گوشی های هوشمند و تبلت ها را دارند.

طبقه بندی انواع اپلیکیشن موبایل

۱- وب اپ ها

وقتی که یک اپلیکیشن را از طریق مرورگر وب و اینترنت اجرا می کنیم، اصطلاحا به آن وب اپ می گویند. برخلاف وبسایت ها که برای انتقال اطلاعات استفاده می شوند، وب اپ ها کارکردی هستند و از طرف دیگر نیازی به دانلود شدن ندارند (برخلاف اپلیکیشن های موبایل).

وب اپ ها روی مرورگرهایی مثل فایرفاکس و کروم اجرا می شوند و حافظه یا رم روی دستگاه کاربر را مصرف نمی کنند. بطور خلاصه، آن ها را می توان بعنوان وبسایت هایی با قابلیت تعامل و انجام کارکردهای مختلف در نظر گرفت.

برنامه نویسانی که در زبان های برنامه نویسی وب (HTML, CSS, JavaScript) مهارت دارند، می توانند براحتی یک وب اپ بنویسند.

یک وب اپ می تواند در هر دستگاهی (چه اندروید ، چه iOS و چه ویندوز) از طریق مرورگر وب دارد، اجرا شود و لازم نیست که برای هر پلتفرمی بصورت جداگانه برنامه نویسی شود.

مزیت های وب اپ

۱- نگهداری آسان تر

۲- یک بیس نرم افزاری برای پلتفرم های مختلف. در اینصورت توزیع، لانچ، بروزرسانی یا ایجاد قابلیت های جدید در اپلیکیشن سریع تر و آسان تر انجام می شود. چرا که نیازی به آپدیت کردن از طریق یک فروشگاه اپلیکیشن (اپ استور، کافه بازار یا گوگل پلی) ندارند.

۳- هزینه های طراحی و ساخت اپلیکیشن کمتر هستند.

محدودیت های وب اپ

۱- تعامل با اپلیکیشن ، نسبت به سایر اپلیکیشن ها واکنش گرا (ریسپانسیو) نیست.

۲- المان های طراحی رابط گرافیکی (UI) ممکن است ناسازگار باشند. برخی از امکانات دستگاه مثل ارسال ناتیفیکیشن ، حالت آفلاین  و لود در هوم اسکرین پشتیبانی نمی شوند.

۳- وب اپ ها از طریق اپ استور قابلیت دسترسی ندارند. این موضوع از آن جهت مهم است که بسیاری از کاربران از طریق اپ استور وارد اپلیکیشن می شوند.

۴- کند کار می کنند و بدون اینترنت و مرورگر نمی توان به آن ها دسترسی داشت.

۲ – اپلیکیشن نیتیو (native):

اپلیکیشن هایی که فقط برای یک پلتفرم مشخص مثل اندروید، iOS یا ویندوز فون طراحی و ساخته می شوند. برای برنامه نویسی یک اپلیکیشن نیتیو در هر سیستم عامل باید از زبان اصلی آن سیستم عامل استفاده کنید. مثلا برای برنامه نویسی اپلیکیشن اندروید باید از زبان جاوا استفاده کنید. این امر باعث می شود که از یک طرف برنامه نویسی اپلیکیشن نیتیو پیچیده تر و دشوارتر (و به تبع آن هزینه بر و زمان بر) باشد ولی از طرف دیگر به اپلیکیشن نیتیو این امکان را می دهد که سرعت و عملکرد بسیار بالایی داشته باشد.

برنامه نویسی اپلیکیشن نیتیو نسبت به وب اپ بسیار دشوارتر است. چرا که در هر یک از پلتفرم ها باید از زبان برنامه نویسی ، ابزارهای برنامه نویسی ، المان های UI و بسته های توسعه نرم افزار مخصوص آن پلتفرم استفاده کنید. لذا اپلیکیشن نیتیو که برای اندروید نوشته می شود، در iOS یا ویندوز اجرا نخواهد شد. به عبارت دیگر اگر یک اپلیکیشن نیتیو با قابلیت اجرا در iOS، اندروید و وب می خواهید، در واقع باید سه اپلیکیشن مجزا بنویسید.

اپلیکیشن های نیتیو از طریق اپ استورها منتشر می شوند که مزایا و معایت خودش را دارد. مزیت آن اینست که کاربر در یک محل به هزاران اپلیکیشن دسترسی دارد که پیدا کردن و نصب کردن اپلیکیشن ها را آسان تر می کند.

عیب محدودیت اپلیکیشن به اپ استور اینست که هر کدام از این پلتفرم ها، رویه های مخصوص خودش را برای انتشار اپلیکیشن دارد و آپدیت کردن اپلیکیشن یا افزودن یک قابلیت جدید به آن از چند ساعت تا چند روز ممکن است طول بکشد.

مزیت های اپلیکیشن نیتیو

۱- تجربه کاربری بالا از نظر سرعت و ریسپانسیو بودن

۲- دسترسی به تمامی امکاناتی که سیستم عامل به برنامه نویس می دهد

۳- قابلیت اطمینان و پایداری بالایی دارد

۴- می تواند آفلاین کار کند

۵- در اپ استورها منتشر می شود و لذا بازاریابی آن آسان تر است

۶- حداقل استفاده از سخت افزار و کدنویسی بهینه

محدودیت های اپلیکیشن نیتیو

۱- برای هر پلتفرمی باید بصورت جداگانه کدنویسی انجام شود.

۲- بسیار گران هستند.

۳- برنامه نویسی آن ها زمان بر است

۴- قبل از انتشار در اپ استور نیازمند تاییدیه هستند

۵- تعمیر و آپدیت اپلیکیشن سخت و از طریق اپ استور است

از آنجایی که بسیاری از برنامه نویس ها در یک پلتفرم تخصص دارند، اگر بخواهید اپلیکیشن شما نیتیو باشد در چند پلتفرم کار کند، باید حداقل دو برنامه نویس استخدام کنید.

۳- اپلیکیشن هایبرید

اپلیکیشن هایبرید همانطور که از اسمش بر می آید، آمیخته ای از وب اپلیکیشن و اپلیکیشن نیتیو است. این اپلیکیشن ها مانند اپلیکیشن های نیتیو نصب می شوند و مانند وب اپ ها بنظر می رسند. این اپلیکیشن ها بر اساس HTML, CSS, JavaScript نوشته می شوند و یک مرورگر ساده در داخلشان دارند که به اصطلاح وب ویو نامیده می شود.

اپلیکیشن های هایبرید بهترین گزینه برای MVP (ارائه سریع یک محصول با قابلیت های اصلی و اولیه و دریافت بازخورد بازار جهت تعیین مسیر بهبود محصول) هستند. چرا که می توانند در کوتاه ترین زمان و با نیروی انسانی کمتری ساخته و عرضه شوند.

بطور خلاصه، اپلیکیشن های هایبرید، کدهای نیتیو هستند که با تکنولوژی های وب ترکیب شده و از طریق اپ استور منتشر می شوند.

برنامه نویس های ترجیح می دهند که بجای وب اپ از اپلیکیشن هایبرید استفاده کنند چرا که به آن ها این امکان را می دهد که از ویژگی های دستگاه مثل ارسال ناتیفیکیشن یا دوربین استفاده کنند.

همچنین برای طراحی و ساخت اپلیکیشن اندروید کافیست صرفا یک بار کدنویسی کرده و برای پلتفرم های مختلف خروجی بگیرند. این امر در کنار سادگی توسعه اپلیکیشن های هایبرید باعث شده است که این اپلیکیشن ها زمان و هزینه بسیار کمتری نسبت به وب اپلیکیشن ها داشته باشند.

مزیت های اپلیکیشن هایبرید

۱- ساختار کدنویسی واحد

۲- پشتیبانی همزمان از چند پلتفرم

۳- توسعه مناسب، سریع و مقرون به صرفه

۴- اپلیکیشن ها را می توان در اپ استورها بازاریابی کرد

۵- آپدیت ها آسان و سریع خواهند بود

۶- می توانند به حافظه، دوربین و سایر امکانات موبایل دسترسی داشته باشند.

۷- قابلیت کار آفلاین دارند

محدودیت های اپلیکیشن هایبرید

۱- نسبت به اپ نیتیو، واکنش گرایی کمتری دارند

۲- تجربه کاربری معمولا نادیده گرفته می شود

۳- به یک پلتفرم سوم شخص وابسته هستند

نمونه اپلیکیشن های هایبرید موفق

تصمیم گیری

بعنوان یک قانون سرانگشتی اگر اپلیکیشن شما یک اپلیکیشن گرافیکی با پردازش زیاد مانند گیم باشد، حتما از برنامه نویسی نیتیو استفاده کنین.

اگر قصد دارید صرفا روی یکی از پلتفرم های اندروید، iOS یا ویندوز، اپلیکیشن خود را منتشر کنید، یک اپلیکیشن نیتیو سفارش دهید.

اگر می خواهید اپلیکیشن شما یا داشبورد مدیریتی آن از طریق وب در دسترس باشد (مثل نسخه وب اینستاگرام یا اسنپ)، از روش های هایبرید استفاده کنید.

اگر از موفقیت اپلیکیشن خودتان مطمئن نیستید و نمی خواهید هزینه هنگفتی را صرف آن کنید، از روش های هایبرید استفاده کنید.